Wałbrzych cz.1 – Romantyczne ruiny zamku i ścieżka Hochbergów

20170430_133459.jpg

Wałbrzych- bogate historycznie i przyrodniczo miejsce w Polsce, które zdecydowanie warto zamieścić na swojej mapce do odwiedzin. Będzie to przyjemna seria foto-wpisów i relacja z Wałbrzyskiej Ziemi moimi oczami. O tym co najbardziej mnie zachwyciło, a co rozczarowało. Zapraszam!

Sztuczne ruiny?

Miejsce to ma swoją dość ciekawą historię- zwłaszcza pod względem architektury. Obecne ruiny często nazywane są sztucznym i tak przez długi czas (aż do końca XX wieku) też o nich naprawdę myślano, jednak jest też w tym trochę prawdy 😉 Otóż, zamek został postawiony na zlecenie właścicieli Zamku Książ w latach  1794-97 więc dość późno. Nowa budowla zyskała fosę i mury obronne, ale jedyną funkcję jaką miała pełnić to romantyczna ozdoba okolic Zamku Książ. Ta przebudowa zatarła wszelakie ślady wcześniejszych murów, stąd wiele wskazywało, ze to „sztuczna” fortyfikacja, jednak przeprowadzone w tym miejscu badania archeologiczne oraz dokumentacja historyczna, potwierdzaja obecność średniowiecznej konstrukcji Bolka I księcia świdnicko-jaworskiego z XIII w.

20170430_133814.jpg

20170430_134959.jpgRóżne klęski (pożar) niestety nie oszczędzały ruin, dzisiaj możemy podziwiać ogólny  kształt zamku, piękne gotyckie łuki okienne, część wieży przy kaplicy oraz dla bardziej „zuchwałych” – podziemny loch pochodzący jeszcze ze średniowiecznej budowli.

20170430_134330.jpg

20170430_135017

Renesansowy portal- jedna z nielicznych dobrze zachowanych pozostałości zamku

Ścieżka Hochbergów

Urokliwa trasa wiedzie przez wąwóz nad Pałecznicą w Książańskim Parku Krajobrazowym i jest naprawdę najpiękniejszą trasą jaką można przejść w tej okolicy. Wąwóz posiada urwiska sięgające nawet do 100 m wysokości, a sama rzeka pokonuje kilka przełomów. Las mieszany, który tu rośnie zdecydowanie zachęca też do powrotu jesienią. Drga prowadzi od powyżej opisanych ruin do samego zamku Książ

20170430_135851.jpg

W latach swojej świetności (XIX wiek) to miejsce posiadało  pełno mostków nad rzeką i pomiędzy skałami- prowadzących do pawilonów gdzie rodzina książeca mogła podziwiać widoki.  Szkoda trochę, że już tego nie ma, ale może jeszcze kiedyś dobudują tu jakieś mostki, bo miejsce przyciąga swoim pięknem 😉

20170430_141500

20170430_142902

Panorama Zamku Książ z punktu widokowego do którego prowadzi ścieżka.

Tak więc jeśli wybieracie się do Wałbrzycha na zamek, koniecznie wybierzcie trasę prwadzącą przez Ruiny Starego Zamku oraz Ścieżkę Hochbergów. Cała droga zajmie wam ok 1-2 h -wiec stosunkowo niewiele, a piękne wspomnienia zostaną!

O tym co zastaliśmy na Zamku Książ i dlaczego nas to miejsce nas tak bardzo rozczarowało, dowiecie się w następnej części.

Pozdrawiam!

Wasz- Agat

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Wałbrzych cz.1 – Romantyczne ruiny zamku i ścieżka Hochbergów

  1. Uwielbiam takie krainy, w których znajdują się niezwykłe ruiny, a do tego bogata roślinność wokół. Bywałam w tamtych okolicach, ale ścieżką Hochbergów nie miałam okazji podążać. Może kiedyś. Tymczasem pozdrawiam z Wietnamu 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s